Lekcja 1


Rozgrzewka

1. Ćwiczenie chromatyczne, które nieznaczny nacisk kładzie na rozwijanie niezależności palców. Pamiętaj tutaj koniecznie abyś pilnował zostawianie palców na progach wtedy kiedy można. Nie śpiesz się z jego wykonywaniem. Zachowaj przede wszystkim rytm w ćwiczeniu i pilnuj czy stawiasz właściwe palce na progach.Rytmika

1. Wszystkie wartości rytmiczne jakie poznałeś w 1 części kursu teraz powtórzysz. Do zagrania masz kolejno półnuty, ćwierćnuty, ósemki, triole ósemkowe oraz szesnastki. Każdy takt zagraj kilkukrotnie, zatrzymując się na chwilę przed zagraniem kolejnych wartości.
I -Za pierwszym razem graj po kilka razy każdy takt osobno, czyli kolejno półnuty, ćwierćnuty, ósemki, triole ósemkowe i na końcu szesnastki. Najlepiej jeśli zrobisz w ten sposób 2-3 przejścia. Zanim zaczniesz grać dane wartości to wsłuchaj się najpierw w metronom i wyobraź sobie nuty, które mas zagrać.

II - Drugi etap to łączenie taktów w pary, w tym dniu  łączysz 1 z 2 taktem, 2 z 3 oraz 4 z 1 taktem. Grasz je do tego momentu, aż nie będziesz wybiegał rytmicznie. Jeśli nie uda Ci się to w pierwszym dniu to doszlifujesz to w kolejnych.

III - Ten dzień to łączenie wartości nieregularnych z nieregularnymi, czyli 3 z 4 taktem, oraz 4 z 5. Na te pary musisz poświęcić zdecydowanie najwięcej swoje czasu aby

IV - Grasz ćwiczenie w całości, zwracając uwagę czy któryś z taktów sprawia Ci szczególną trudność. Jeśli na przykład masz problem z 4 taktem to znaczy, że nie dość dobrze wyćwiczyłeś przejście z 3 na właśnie 4 takt i musisz się na tym skupić aby pójść dalej.Technika

1. Poniższe ćwiczenie można by zagrać również palcami ale w ramach szkolenia utrudnimy sobie sprawę i zagramy je kostką. Wykorzystuj puste struny tam gdzie jest to możliwe aby złapać kolejny akord bez wyraźnej przerwy. W każdym takcie pierwsze 4 dźwięki zagraj z góry na dół o kolejne 4 odwrotnie.I - Za pierwszym podejściem w tym ćwiczeniu dokładnie opalcuj każdy z chwytów. Złap G-dur i graj parę lub w razie konieczności paręnaście razy opalcowanie, które  przy tym akordzie się znajduję. To samo z chwytami D-dur, a-moll i C-dur. Ćwiczenie należy wykonać kostką, więc zobacz na filmie w jakich kierunkach powinna się ona prawidłowo poruszać.

II - Jeśli wykostkowanie w powyższej tabulaturze nie sprawia Ci już trudności to teraz Twoim zadaniem jest połączyć takty w pary, czyli bierzesz pierwszą parę G-dur oraz D-dur i grasz je w kółko aż zamiana będzie dosyć płynna. Bierzesz następnie kolejną parę D-dur oraz a-moll i tak samo grasz je w kółko do uzyskania płynności. Na końcu poćwicz jeszcze parę a-moll / G-dur.

III - Ćwicz w tym dniu tylko 1 system, a więc takty gdzie masz kolejno G, D, a, a. W momencie kiedy jesteś w 4 takcie, postaraj się abyś bez zatrzymania wszedł na 1 takt i rozpoczął ćwiczenie od nowa. Graj tak 1 system w kółko parę razy w wolnym tempie.

IV - Przećwicz zmiany między chwytami w 2 systemie, także pary G/D, D/C oraz C/G na takiej samej zasadzie jak w II punkcie tego ćwiczenia.

V -Teraz masz do wyćwiczenia cały 2 system, czyli granie po kolei taktów gdzie masz chwyty: G, D, C, C. Wykonaj je na identycznej zasadzie jak w punkcie III. Zobacz jak ja to gram na filmie gdybyś miał jakieś wątpliwości co do jego wykonywania.

VI - Ostatnie punkt to oczywiście zagranie ćwiczenia w całości. Dobierz w tym celu naprawdę wolne tempo, zagraj je dokładnie i precyzyjnie.


Praktyka

Kawałkiem "Knocking on heaven's door" wchodzisz w bardziej zaawansowane granie, gdzie liczy się już naprawdę każdy szczegół wykonawczy. Piosenka podzielona jest na 2 części, pierwsza zdecydowanie trudniejsze gdzie będziesz się uczył zwrotki i tutaj odpowiedniego kostkowania. Druga cześć to refren, od niego zaczniesz i tutaj konkretne bicie, stosunkowo łatwe.


1. Zaczniesz jak napisałem we wstępie naukę kawałka od refrenu (film 13:15 - 16:56), jest zdecydowanie łatwiejszy od zwrotki, opieramy się tutaj na określonym biciu, chwyty zostają takie samej jak w zwrotce, tzn. G, D, a i w drugim kółku G, D, C.

Na chwytach G i D grasz po 1 razie poniższe bicie:

bicie1

Na każdym z chwytów a oraz C, grasz 2 takie schematy, które należy zagrać jeden po drugim bez zatrzymania:

bicie2          


bicie3       


2. Na filmie 17:02 - 17:56, gram cały przebieg refrenu, wykorzystasz teraz ten fakt aby zagrać płynnie przebieg razem ze mną. W odtwarzaczu YouTube jest możliwość zwolnienia piosenki o połowę, wystarczy kliknąć w koło zębate i w zakładce "speed" wybrać "o,5". Także jeśli schematy z poprzedniego podpunktu już znasz na pamięć to spróbuj sił teraz razem ze mną, Za jakiś czas zagrasz ze mną w oryginalnym tempie.

3.
Teraz zaczniesz rozczytywać zwrotkę, omawiana on jest w minutach 4:48 - 9:20. Wielokrotnie tłumaczyłem, że aby szybko i dobrze nauczyć się danej tabulatury to należy naukę jej rozłożyć na czynniki pierwsze. W owej tabulaturze jest to piekielnie ważne, ponieważ każdy takt ma swój odrębny charakter i trzeba się na nich skoncentrować. Proponuję abyś uczył się grać 1 takt dziennie, a w kolejnym uczył się następnego i łączył go z poprzednim. Dopiero po nauce każdego taktu z osobna połącz je wszystkie.

1 


4. Drugi schemat na filmie 9:20 - 11:22. Jak zauważyłeś 2 pierwsze takty są takie same jak w w tabulaturze wyżej umieszczonej, dlatego naukę zacznij od powtórki 2 pierwszych taktów a następnie przejdź do nauki 3 i później 4 taktu.

2      


5. Zagraj ze mną w wolnym tempie obydwa schematy 11:35 - 12:20. Mimo, że gram tabulaturę w nieco wolniejszym tempie to w razie potrzeby jeszcze bardziej zwolnij tempo przez odpowiednie ustawienie w odtwarzaczu.

6.
Do tego etapu przechodzisz jeśli naprawdę porządnie przygotujesz 2 części utworu. Byłbym pod wielkim wrażeniem jeśli potrafił byś zagrać ze mną cały utwór przedstawiony na instruktażu w tempie, które prezentuję na filmie ale zapewne będziesz potrzebował na to jeszcze parę tygodni, odrobinę cierpliwości. Uruchom film w 18:13 - 19:30.

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 31 maj 2016, 19:59